Çim Biçme Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor?

Çim Biçme Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor?

08-05-2021, 22:48

Çim Biçme Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor?

Bahçe ve parkların güzel görünmesinde çiçeklerin yanı sıra çimlerin de rolü büyük… Çim biçmenin kolay olduğunu düşünseniz de burada önemli olan da çim biçme makinesinin seçimi oluyor.

Çim biçme makinesi almaya karar verdiğinizde yüzlerce alternatif arasında kaybolmamak için öncelikle ihtiyacınızı belirlemenizde fayda var. İlk olarak çim biçme makinenizi kullanacağınız alanı iyi bilmeniz ve ölçmeniz gerekiyor. Çim alanına göre kullanılacak araç da farklılık gösteriyor. Kullanılacak alana ve içerisinde bulunan başka bitki ya da eşyalara göre elektrikli veya benzinli çim biçme makinesi tercih etmeniz gerekiyor.

Peki, bu makineler arasında ne farklar bulunuyor? Gelin birlikte inceleyelim.

İl olarak, satın alacağınız makinenin markası da modeli kadar önem taşıyor. Stihl marka çim biçme makineleri size bu konuda yardımcı olacaktır.

Geniş Alanlar İçin Güçlü Motorlar

Evinizin önünde bulunan bahçelerde kullanmak için elektrikli çim biçme makinelerini tercih edebilirsiniz. Motor gücüne göre değişiklik gösterse de yaygın olarak 200 metrekareye kadar bahçelerde en uygun alternatif elektrikli çim biçme makinesi olduğu söyleniyor. Güç kaynağı ne olursa olsun, dikkat edilmesi gereken nokta motor gücü oluyor. Aşağıda bulunan liste bu konuda size yardımcı olacaktır.

  • 100-200 m² alanlar için: 1000-1200 watt güçte makineler
  • 200-400 m² alanlar için: 1400-1600 watt güçte makineler
  • 400-800 m² alanlar için: 1600 watt’ın üzerinde makineler
  • 800 m² – 1000 m²’den büyük alanlar için ise hem iş gücünü hem de zamanı verimli kullanmak adına benzinli makineler öneriliyor.

Arazi Yapısına Göre Ufak veya Büyük Bıçak Tercih Edilmeli

Çim biçme makinesi alırken bıçak genişliğine de dikkat edilmesi gerekiyor. Bu noktada, kesim yapılacak arazi koşullarını iyi bilmeni gerekiyor. Çim biçeceğiniz alanda; ağaç, çiçek, taş gibi engeller bulunuyorsa çim biçme makinesinin bıçak genişliğinin ufak olması işinizi kolaylaştıracaktır. Eğer çim biçme makinesinin kullanılacağı alan düz ve çimenle kaplıysa, en büyük bıçak kapasiteli makineleri tercih etmenizde fayda var.

Elektrikli Çim Biçme Makineleri Doğa Dostu ve Daha Sessiz

Elektrikli çim biçme makinelerinin sıklıkla tercih edilmesinin en yaygın sebebi, daha sessiz ve çevre dostu olması… Bu tip çim biçme makinelerini tercih etmeniz hem sizin hem de komşularınızın uzun süren çim biçmelerde daha rahat etmenize imkan sağlıyor ve doğada bırakacağınız ayak izini de küçültüyor.

Benzinli Çim Biçme Makineleri Güçlü ve Kullanışlı

Benzinli çim biçme makineleri, daha geniş alanlar ve daha profesyonel bahçe işleri için tercih ediliyor. Bu model çim biçme makineleri de şanzımanlı ve itmeli olarak ikiye ayrılıyor. Dönümlük arazilerde makineleri kol gücüyle hareket ettirmek yorucu olacağı için şanzımanlı modeller daha rahat oluyor. İtmeli çim biçme makineleri ise daha düz alanlar için ideal bir seçim oluyor.

Çim biçme makinenizi tercih ederken nelere dikkat etmeniz gerektiğini artık biliyorsunuz. Geriye kalan hangi markayı seçmeniz gerektiği… Bu konuda Malatya Stihl Yetkili Bayi ve Servis Karacalar Ticaret size yardımcı olacaktır.