Motorlu Tırpan Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Önemli Detaylar

Motorlu Tırpan Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Önemli Detaylar

08-05-2021, 22:58

Motorlu Tırpan Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Önemli Detaylar

Daha eski zamanlarda kol gücüyle kullanılan tırpanların, günümüzde yerini benzin, elektrik ve akü gücüyle çalışan modellerine bıraktığı biliniyor. Motorlu tırpanlar, yaygın olarak iki zamanlı motorlara sahip oluyor. Bu tip motorlu tırpanlar, benzin ve yağ karışımının doğru kombinasyonu ile verimli bir şekilde çalışıyor.

Bahçe ve sokaklarda bulunan çim, ot ve çalıları tırpanlamak için kullanılan bu aletin pek çok çeşidi bulunuyor. Biz de sizin için bu modelleri ve motorlu tırpan satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini listeledik.

Sırt Tipi Benzinli Tırpanlar

Yaygın olarak engebeli arazilerde kullanıldığı bilinen sırt tipi tırpanlar, en çok tercih edilen modeller olarak biliniyor. Bunun sebebi ise okul çantası gibi asılı durmasından dolayı elde edilen manevra kabiliyeti sayesinde daha çok tercih ediliyor. Motorun yükü iki omuza ve bele eşit şekilde yayıldığı için uzun süre çalışma yapmak mümkün olabiliyor. Bu tip tırpanlarda motor ağırlığı yaklaşık olarak 7 - 9 kg civarında oluyor.

Bisiklet Tipi (Düz Şaftlı) Benzinli Tırpanlar

En uygun olarak düz arazilerde kullanılan bisiklet tipi benzinli tırpanlar, omuzdaki kemer sayesinde tek kola yük binmesini engellediğinden düz arazilerde daha verimli bir şekilde çalışma imkanı sağlıyor. Yol kenarlarında ve parklarda belediye çalışanları uzayan ot ve çimleri biçmek için bu model motorlu tırpanı kullanıyor. Bisiklet tipi benzinli tırpanların motor ağırlığı yaklaşık olarak 4 - 6 kg civarında oluyor.

Akülü Tırpanlar

Son dönemde yaygın şekilde görülmeye başlanan akülü tırpanlar, şarjlı lityum piller kullanılarak 30 - 45 dakika kadar tam performans gösteriyor. Motorlu tırpanlar gibi çevreyi kirletmeyen ve gürültü yapmayan akülü tırpanlar, elektrikli çalışmasından dolayı da benzinli modellere göre daha rahat kullanım sağlıyor. Akülü tırpanlar, küçük bahçesi ve elektriği olan kişiler tarafından daha çok tercih ediliyor.

Elektrikli Tırpanlar

Eğer müstakil bir evde oturuyorsanız elektrikli tırpanlar, küçük bahçenizde size yardımcı olacak bir ürün… Burada elektrikli tırpanın kablo uzunluğu da önemli bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Büyük bir bahçe için kablolu bir ürün seçmek ne kadar yanlışsa, küçük bir bahçe için de benzinli ya da akülü ürün tercih etmek o kadar yanlış olacaktır. Elektrikli tırpanların en önemli özelliği ise diğer tırpanlardan daha hafif ve ergonomik olması olarak biliniyor. Güç olarak diğer tırpan çeşitlerinden pek bir farkı bulunmamasıyla beraber, hafif ve sessiz olmasıyla da tercih sebebi yaratıyor.

Tüm motorlu tırpan çeşitlerini inceleyerek kendinize uygun modeli rahatlıkla bulabilir ve kullanım alanınıza göre size uygun olanı hemen seçebilirsiniz. Satın alma yapacağınız modele karar verdikten sonra da tek yapmanız gereken ise Malatya Stihl Yetkili Bayi ve Servis Karacalar Ticaret ile iletişime geçmek.